9 wyjątkowych fotografów, których warto znać

Codziennie podziwiamy ich zdjęcia w magazynach i na portalach internetowych. Są współczesnym spojrzeniem na modę. O kim mowa? O fotografach. Studio Kwadrat przygotowało dla Was zestawienie najważniejszych nazwisk w modzie.

Victor Demarchelier

Jego ojciec to żywa legenda. Victor poszedł w ślady taty Patrick’a Demarcheliera i podbił świat mody. Ten urodzony i wychowany w Nowym Jorku młody mężczyzna, z chęcią pomagał w studiu taty, podglądał jego pracę i uczył się wszystkich tajników fotografii modowej od mistrza. Efekt tego jest zdumiewający, bo jego zdjęcia można zobaczyć w wielu wydaniach Vogue’a, Harper’s Bazaar na świecie.

Emma Summerton

Jej zdjęcia są tematem dyskusji na temat kobiecości i zmysłowości. Artystka kocha modę i w swojej twórczości zwraca dużą uwagę na detale. Jej fotografie są oryginalne i zawsze kryje się za nimi jakaś tajemnica. Pracowała dla wszystkich od Dazed&Confused po YSL i Vogue’a.

Camilla Akrans

Nie sposób nie kojarzyć jej współpracy z Rihanną patrząc na okładkę płyty Loud. Wszystkie kobiety, które fotografuje nie są wyzywające i prowokujące. Camilla pozwala modelce odkryć swoją pewność siebie i kobiecość. Poza tym, Akrans uwielbia delikatność i świetnie to pokazuje.

Mój styl fotografowania opisałabym jako kobiecy, zmysłowy i zawsze skupiony na osobie,którą fotografuję. Zawsze jestem zainteresowana uchwyceniem momentu, kiedy modelka sama podejmuje akcje i rządzi swoją seksualnością. Wszystko jest na jej warunkach: czy chce być romantyczna i uległa, czy mieć przewagę. Wszystkie silne ikony były moimi muzami.

Tonny Kelly

Wszystko co robi związane jest z ruchem i akcją. To właśnie to, co Kelly robi najlepiej. Mówi się,że jego fotografie są prowokacyjne, a sam został nazwany nieokrzesanym i lekceważącym. Lecz w każdym kolejnym edytorialu widać jak świetnie balansuje na granicy przyzwoitości z lekkim przymrożeniem oka. Jego portfolio jest ogromne, pracował z najbardziej znanymi postaciami show-biznesu jak Justin Bieber i robił zdjęcia dla marek w tym American Apparel.

Greg Kadel

Biał0-czarne zdjęcia to jego specjalność (choć czasem robi zdjęcia w kolorze). Fotografował dla największych magazynów mody jak Vogue Italia, Vogue Nippon, Numéro, i-D czy Harper’s Bazaar. Bez przerwy pracuje w Paryżu, Los Angeles i Nowym Jorku, a jego zdjęcia nazywane są klasycznymi z odrobiną współczesności.

Mario Sorrenti

Znakiem rozpoznawczym Sorrentiego są fotografie nagich modelek na łamach Vogue’a i Harper’s Bazaar. Jak zdobył sławę? W 1993 zrobił zdjęcie swojej dziewczynie, co zrewolucjonizował świat mody na zawsze. Tym ikonicznym posunięciem była kampania dla Calvin’a Klein’a, a tą wyjątkową dla fotografa wybranką była Kate Moss. I tak jego kariera nabrała tempa. Za dowód jego ciężkiej pracy można uznać sesję do kalendarza Pirelli w 2002.

David Lachapelle

Andy Warhol dopatrzył się w nim talentu i słusznie. W jego dziełach widać inspiracje pop-artem, a wszystkie zdjęcia przypominają bajkowy scenariusz. David przez wiele, wiele lat robił zdjęcia dla magazynów jak Vanity Fair, GQ, Rolling Stone, i-D czy Vogue. Gwiazdy jak Madonna, Uma Thurman czy Britney Spears zabijają się o sesje jego autorstwa.

Chyba sfotografowałem wszystkich znanych, których wypisałem na specjalnej liście, kiedy byłem dzieckiem.

Peter Lindbergh

Jego nazwisko można zobaczyć przy wielu edytorialach najbardziej znanych magazynów na świecie. Swoją karierę zaczął w latach 70-tych i tak jego sława trwa do dzisiaj. Lindbergh wie dokładnie jak zrobić piękne, klasyczne zdjęcie. Wszystko co robi, jest szczere. Czy fotografuje znanych ludzi, czy modelki, zawsze robi zdjęcia tak, aby wydobyć z ludzi piękno.

Steven Klein

Zanim został fotografem, malował. Teraz robi zdjęcia dla kampanii wielkich marek modowych jak Nike czy Dolce&Gabbana. To jeden z niewielu, który oprócz fotografowania, działa jako artysta w wielu innych dziedzinach. Publikuje książki, robi instalacje wizualne na koncerty w tym np. dla Madonny. Cały jego świat obraca się jednak wokół obrazu i cokolwiek robi jest wyjątkowe.