Jak się ubrać do sesji biznesowej?

Ubiór do sesji biznesowej bywa wyzwaniem. Należy zadać sobie pytania „co ma mówić o nas nasza kreacja?”, „jak będą postrzegać nas inni?”. Dobranie stroju pod swoją urodę, figurę, karnacje, a przede wszystkim stanowisko jest nie lada wyzwaniem. Jako profesjonaliści, koniecznie musimy się starać, aby był on zawsze dostosowany do okazji, to punkt wyjścia do wybrania odpowiedniego stroju. Jest to bardzo istotne, ponieważ ubieranie się spełnia funkcję społeczną, czyli komunikuje nasz status społeczny, definiuję sferę zawodową, a także manifestuje nasze poglądy oraz stosunek do różnych sytuacji i osób. Inne zasady obowiązują mężczyzn, a inne kobiety.

U panów dress code biznesowy jest dość prosty. Powinni zakładać garnitur o klasycznym i dopasowanym kroju (najciemniejszym elementem stroju), koszulę (najjaśniejszy element) i krawat.

Pamiętajmy przy wyborze garnituru, że ciemne kolory nas wyszczuplają natomiast jasne niestety na odwrót. Osoby niskie powinny nosić marynarki i spodnie w jednolitym kolorze, zaś wyższe mogą urozmaicać kolory i w żaden sposób im to nie zaszkodzi. Dobrze dobrany garnitur to przede wszystkim odpowiedni wybór marynarki. To na niej, opiera się końcowy efekt. Istotna jest długość rękawów. Nie mogą być ani za długie, ani za krótkie. Najlepiej jeśli marynarka będzie o tak zwanej „szczupłej talii”. Jest ona doskonale skrojona, dopasowana do budowy ciała, nigdy jednak za ciasna. Marynarka powinna być gładka, bez wzorów, paseczków czy prążków, ponieważ w razie potrzeby daje to więcej możliwości „wyprasowania zagięć” i niedoskonałości materiału. Dobra rada: w marynarkach nie zapinamy ostatniego guzika.

Kolejnym ważnym elementem stroju jest koszula, która musi być dobrej jakości. Należy ją starannie wyprasować, ponieważ nawet lekko wymięta wygląda nieschludnie. Oczywiście możliwości photoshopa są bardzo duże, ale im lepsze przygotowanie do sesji, tym łatwiejsza współpraca i efekt końcowy.

Dobra rada: pojedynczy mankiet powinien wystawać spod rękawa na 1 cm, podwójny – na 2 cm.

Wybierając krawat zwracajmy uwagę na jakość materiału. Ten idealny jest wykonany z jedwabiu i dobrany do koszuli. Kolor najlepiej zdecydowany: granat, bordo, ciemny niebieski. Panowie prawie zawsze borykają się z doborem odpowiedniego krawata, bo wbrew pozorom to nie taka prosta sprawa. Określa on mężczyznę, dlatego urasta do rangi naczelnej sprawy męskiej. Nie bez powodu mówi się, że: „po krawacie go poznacie”,co odnosi się do jego długości, która jak się okazuje jest kluczowa. Wskazane jest, aby koniuszek krawata dotykał paska u spodni.

Dobra rada: krawat musi idealnie komponować się z całością – może być zgrany kolorystycznie albo być kontrastem dla całego stroju.

Przed sesją trzeba się wyspać i nie imprezować, dzięki czemu będziemy wyglądać świeżo i energicznie. Warto też zadbać o włosy i zarost, udając się do fryzjera.

Panie mają duży większy wybór i pole do popisu, mogą dowolnie zmieniać swój strój – spódnicę zamienić na spodnie, czy dobrać inne dodatki. Szykownie wyglądają na nich garsonki, klasyczne spodnie na kant i bluzki z kołnierzykami, eleganckie sukienki. Mają też znaczniejszą swobodę w doborze kolorów. Wybierając kostium, najważniejsze aby był dobrze skrojony. Osoby o pełniejszej budowie powinny unikać dwurzędowych marynarek. Dobra rada: jeżeli klapy marynarki unoszą się do góry, optycznie daje to efekt bardziej pozytywny i lekko liftingujący dla naszej twarzy.

Jeśli decydujemy się na spódnicę to najlepiej ołówkową, sięgająca tuż za kolano.

Dobra rada: Odpowiednią długość spódnicy zmierzysz, stając w pozycji wyprostowanej, z rękami wyciągniętymi wzdłuż ciała – środkowy palec u ręki nie może sięgać poza brzeg spódnicy.

Spodnie muszą zawsze zasłaniać kostkę, noszone do butów na obcasie powinny opierać się na przodzie buta i sięgać do połowy obcasa. Sukienka jest jedynym elementem garderoby zarezerwowanym wyłącznie dla Pań, nosząc ją „solo”, ręce należy zakryć przynajmniej do długości ¾.

Panie wybierając koszulę, podobnie jak panowie muszą zadbać o jakość materiału, z którego jest wykonana- daje to gwarancję, że przetrwa z nami cały dzień w idealnym stanie oraz starannie ja wyprasować tak, aby wyglądała dobrze na zdjęciu. Może być zapinana przy mankietach na guziki albo spinki. Dobra rada: kołnierz koszuli powinien być zawsze schowany pod marynarkę, a nie rozłożony na jej klapach. Jeżeli nosimy białą koszulę, to bielizna powinna być gładka w kolorze cielistym, czyli niezauważalnym dla naszego odbiorcy.

Należy pamiętać o rajstopach. Kolor cielisty to podstawa. Rajstopy powinny sprawiać wrażenie prawie niewidocznych. Idealna grubość to 6 den. Ewentualnie możemy je zastąpić pończochami. But biznesowy to but zawsze zakryty, najczęściej wykonany ze skóry licowanej, wysokość obcasów nie powinna przekraczać 8cm. Możemy również wybrać buty na płaskim lub delikatnym obcasie-klasyka biznesowej elegancji. Wyjątkiem jest lato, kiedy dopuszczalne jest odsłonięcie pięty za pomocą cieniutkiego paseczka. Biżuteria powinna być delikatna. Paznokcie nie mogą być zbyt długie. Najlepiej by były krótko opiłowane, w kolorze bladoróżowym, mlecznym.

Najważniejsze, aby unikać zakładania „nieskromnych” bluzek, spódnic i spodni, czyli odkrywania wszystkiego, co się ma i da, począwszy od biustu, pleców, kości ogonowej po uda. Niewskazane są też bluzki na ramiączkach oraz nadmiar biżuterii i innych dodatków. Ważną kwestią jest również dopasowanie kroju pod figurę, np. paniom z obfitym biustem zaleca się zakładanie bluzek z dekoltem w serek.

Wybierając strój do sesji, nie zapominajmy, że musi on współgrać z wizerunkiem firmy. Prostota i minimalizm zawsze zwyciężają. Najkorzystniejszymi strojami są te najprostsze, a dodatkami – te w najmniejszej ilości i nie oślepiające rozmówcę. Wysoka jakość tkanin i ogólnie pojęty minimalizm mają na celu przede wszystkim skupienie uwagi na naszej wiedzy merytorycznej i kompetencjach.